Menu
Wstąp do związku Kim jesteśmy? Wspieraj związek Napisz do nas

Opole: Rusza proces zwolnionych związkowców IP z Urzędu Statystycznego

30 czerwca, po pół roku oczekiwania, odbędzie się wreszcie pierwsza rozprawa przed sądem pracy z powództwa 6 członków Inicjatywy Pracowniczej przeciwko dyrekcji Urzędy Statystycznego w Opolu, za nielegalne zwolnienie i dyskryminację z tyt. przynależności do związku zawodowego.


Jak informowaliśmy pod koniec listopada i w grudniu 2008 roku, w Urzędzie Statystycznym w Opolu doszło do zwolnienia 7 działaczy IP, w tym członków Prezydium Komisji Zakładowej podlegających szczególnej ochronie prawnej: Doroty Rosy i Wojciecha Idzika. Przez wiele miesięcy, pomimo dużego nagłośnienia sprawy przez lokalne media i prowadzonemu postępowania przez Okręgową Inspekcję Pracy, nie wyznaczono nawet daty pierwszego posiedzenia sądu w tej sprawie. Pojawiło się domniemanie, że dzięki swoim wpływom, dyrektor US Ewa Szkic-Czech, celowo opóźnia rozpoczęcie procesu. Wcześniej dyrekcja GUS próbowała także naciskać na Państwową Inspekcję Pracy. Ostatecznie 15 maja Komisja Krajowa związku wystosowała protest do Ministerstwa Sprawiedliwości z powiadomieniem Rzecznika Praw Obywatelskich i Komitetu Helsińskiego. W kilka dni później zainteresowani związkowcy zostali poinformowali, że pierwsza rozprawa odbędzie się ostatniego dnia czerwca.

Do tej pory odbyła się tylko jedna sprawa dotycząca serii zwolnień w Urzędzie Statystycznym w Opolu. Działaczka IP wygrała ją w pierwszej instancji.  

Powrót na górę