Menu
Wstąp do związku Kim jesteśmy? Wspieraj związek Napisz do nas

Dlaczego znów protestują byli pracownicy szpitala z Kostrzyna?

28 grudnia godz. 14.00 odbędzie się protest na sesji rady powiatu gorzowskiego byłych pracowników SPZOZ w Kostrzynie nad Odrą. Protest dotyczy przyznania 1,3 mln zł ze sprzedaży budynku szkoły średniej na ich zaległe pobory. O sprawie pisaliśmy wielokrotnie. Działaczka Inicjatywy Pracowniczej, była pracownica szpitala w Kostrzynie, tak tłumaczy powody protestu:

"Od przeszlo 5 lat my, byli pracownicy SPZOZ w Kostrzynie nad Odrą, walczymy o zaległe wypłaty za naszą pracę w tym zakładzie. Obecnie dług wynosi dla 360 pracowników około 6 mln zł. Starostwo Powiatowe w Gorzowie przez ten okres nie zrobiło nic, żeby oddać nam nasze pieniądze. Raczej wszystkie ich działania skupiają się na tym, żeby nie dać nam ani grosza.

Szukają pieniędzy na oddłużenie powiatu, bo dług SPZOZ wynosi obecnie 110 mln zł. Sztucznie utworzono SPZOZ w likwidacji, która to likwidacja ma trwać do 2017 r., tylko po to, żeby długi nie przeszły na starostwo. Mamy pozytywny przykład z Lubania Śląskiego, gdzie doszło do likwidacji SPZOZ i byli pracownicy otrzymali zaległe pieniądze od starostwa w kilkuletnich ratach. Wszystko zależy od dobrej woli urzędników.

28 grudnia w starostwie powiatowym ma odbyć się sesja powiatu, na której chcemy wymóc na starostach i radnych powiatowych spłatę naszych roszczeń. Wiemy, że mają pieniądze ze sprzedaży szkoły średniej w Kostrzynie. Chodzi o 1,3 mln zł. Chcemy również, żeby zarezerwowano w budżecie na przyszły rok kwotę 1 mln zł na poczet naszych pieniędzy. Do tej pory nie wypłacono nam 147 tys zł z kasy starostwa na ten rok, ponieważ boją się innych wierzycieli, którzy mogą dopominać się swoich pieniędzy. Oczywiście nie jest to żadne wytłumaczenie dla nas. Chcemy wnioskować o to, żeby starostwo jeżeli nie radzi sobie z tą sytuacją, zamknęło proces likwidacji, który pochłania rocznie 10 mln. zł. Są to odsetki za długi szpitala. Niech zarząd starostwa poda się do dymisji! Nie stać nas, społeczeństwa, na generowanie takich długów! Jest to objaw przestępstwa gospodarczego, któremu sprzeciwiamy się!"

OZZ Inicjatywa Pracownicza zachęca wszystkich członków, członkinie IP oraz sympatyków do popracia protestu.

Miejsce: Gorzów Wlkp. ul. Pankiewicza 5-7, godz. 14

Organizatorzy: Lubuska Komisja Miedzyzakładowa OZZ IP oraz Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność przy NZOZ Nowy Szpital w Kostrzynie nad Odrą

Film

Protest byłych pracowników szpitala w Kostrzynie
Powrót na górę