EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Pracownicy Jutrzenki: Dość milczenia!

Jutrzenka uzyskuje coraz lepsze wyniki produkcyjne i finansowe. W ciągu ostatnich trzech lat wartość jednej akcji giełdowej spółki wzrosła o 200-300%. A nasze pensje? Pracownikom produkcyjnym Goplany, w tym samym czasie pensje znacząco zmalały!

Nieudolne związki zawodowe, które nie potrafiły (a może nie chciały?) nawet wejść w spór zbiorowy, podpisały porozumienie, na mocy którego pracownicy Jutrzenki otrzymają ok. 100 złotych podwyżki od 1 stycznia 2008 roku. To zwykła jałmużna! Pomimo przeprowadzonej przed wakacjami akcji polegającej na zebraniu podpisów pod listem domagającym się od zarządu firmy wzrostu wynagrodzeń, władze Jutrzenki jak i związki zawodowe ignorują słuszne żądania załogi. Podpisy z Bydgoszczy zamiast trafić do adresata, czyli zarządu Jutrzenki, przeleżały w szufladzie działaczy związkowych.

 

Pomimo, że produkcja idzie pełną parą i załoga musi pracować także w soboty i niedziele, pracownicy nie otrzymali nawet pełnej premii kwartalnej, a jedynie 10%! Także kwestia rozliczania nadgodzin pozostawia wiele do życzenia - opóźniają się i wywierane są naciski, aby brać w zamian wolne w stosunku "jeden do jeden".

Takie traktowanie załogi przez pracodawcę jest spowodowane tym, iż milczymy zamiast rozpocząć walkę o wyższe zarobki. Nie mamy się czego obawiać - dziś na rynku pracy dużo łatwiej znaleźć zatrudnienie niż jeszcze kilka lat temu. W całym kraju pracownicy strajkują i protestują domagając się odpowiednich podwyżek. I je otrzymują! Na przykład z Cegielskim nasz związek wszedł w styczniu 2007 roku w spór zbiorowy. W wyniku protestu załoga otrzymała podwyżki o łącznej wysokości 350 złotych brutto plus jednorazową nagrodę w wysokości 1000 złotych brutto dla pracowników fizycznych i 1600 zł. dla umysłowych.

Inicjatywa Pracownicza reaktywowała na terenie Jutrzenki swoją grupę inicjatywą. Będzie dążyć do utworzenia nowego, walczącego związku zawodowego, zarówno w Jutrzence w Poznaniu i Bydgoszczy. Wejdziemy w spór zbiorowy z pracodawcą i zażądamy 500 złotych podwyżki brutto dla każdego pracownika tej firmy. Demonstracjami i innymi formami nacisku wymusimy od pracodawcy to, co załodze się od dawna słusznie należy. Taki jest nasz plan. Wzywamy wszystkich pracowników do poparcia Inicjatywy Pracowniczej i wstępowania w jej szeregi.

Walcz o swoje prawa!

OZZ Inicjatywa Pracownicza
20.11.2007

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.