EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Mieszkańcy Brodnicy! - ulotka kolportowana podczas protestu 11.09.2008

Doszło do tragedii, do której nie musiało dojść, gdyby firma VOBRO przestrzegała Kodeksu Pracy i przepisów BHP. Jednak znów zysk dla szefów i lokalnej "śmietanki" był ważniejszy od zdrowia i życia robotników - pracujących ponad siły, w podłych warunkach, za niskie wynagrodzenie. Zysk właściciela firmy był ważniejszy i dlatego zginął 21 letni Krzysztof Pruszewicz! Wyczerpany, pracujący po 12 godziny dziennie, w zasadzie bez dni wolnych, wpadł do maszyny, którą powinno obsługiwać dwie osoby, a był sam.

Nie otrzymał na czas pomocy medycznej, choć VOBRO to zakład pracy chronionej. Nie posiadał odpowiedniej odzieży ochronnej. Nie przeszedł potrzebnych szkoleń. Pod presją wydajności i pod groźbą zwolnienia, pracownicy VOBRO wyłączali czujniki, aby wykonać normę. Krzysztof Pruszewicz  zginął w wyniku fatalnych warunków pracy i pod presją wydajności, ale całą winę zrzucono na niego, aby oczyści z zarzutów pracodawcę, właściciela VOBRO. Dziś szef VOBRO nie czuje się odpowiedzialny za wypadek. Nie wystarcza jednak postawić pomnik Janowi Pawłowi II, aby zrzucić z siebie ciężar odpowiedzialność.

Ta bulwersująca sprawa dotyczy brodnickiego podwórka. Nie można jej przemilczeć. Nie tym razem! Zginął człowiek! Zastanówmy się dlaczego w pewnych regionach, jak w Brodnicy, gdzie trudno znaleźć pracę, ochrania się takie fabryki jak VOBRO? Można pomyśleć, że to normalne, bo potrzeba miejsc pracy. Ta sytuacja jest skrzętnie wykorzystywana przez coraz brutalniejszych pracodawców, ochranianych przez państwo z jego instytucjami: inspekcją pracy, prokuraturą, policją. Wysokie bezrobocie, to idealne warunki dla biznesu: można płacić najniższe wynagrodzenia, można zmuszać do pracy po 12 godzin dziennie przez 7 dni w tygodniu i wpajać, że tylko tak zarobi się więcej. Wreszcie można harować w warunkach szkodliwych, niebezpiecznych i na przestarzałym sprzęcie. A ludzie się jeszcze cieszą, bo mają "pracę"... jednak za cenę swojego zdrowia, a nawet życia.

Prawda o śmierci Krzysztofa musi ujrzeć światło dzienne! Jego wypadek jest ostrzeżeniem dla wszystkich pracujących, że jeżeli będą bezmyślnie akceptować  takie warunki pracy, jeżeli nie będą walczyć o swoje prawa, jeżeli nie będą protestować, to może ich spotkać podobny los. Jeżeli nie śmierć w wypadku przy pracy, to przedwczesna z powodu utraty zdrowia, przemęczenia i stresu.

DOŚĆ ŁAMANIA PRAW PRACOWNICZYCH!!!

Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.