EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Koniec sporu w Avonie - podwyżki i zamrożenie norm

Koniec sporu w Avonie - podwyżki i zamrożenie norm

 W czwartek 28 lipca komisja Inicjatywy Pracowniczej działająca w Avon Distribution podpisała porozumienie kończące spór zbiorowy trwający od 17 listopada ub.r. Co udało się osiągnąć?

 

Podwyżki

Inicjatywa Pracownicza domagała się 15% wzrostu wynagrodzenia zasadniczego dla operatorek LKZ (linii kompletacji zamówień - najniżej wynagradzana grupa w Avonie) i 10% dla pozostałych pracowników. W zawartym porozumieniu ustalono, że:
- dotychczas przyznane przez pracodawcę podwyżki dla operatorek LKZ realizują postulat związku;
- pozostali pracownicy otrzymają podwyżki do poziomu 10% podstawy ich wynagrodzeń z listopada ub.r. (średnio ok. 5% od sierpnia br. - po uwzględnieniu dotychczasowych podwyżek przyznanych podczas trwania sporu).

Przeciętnie średnio wynagrodzenia w Avonie wzrosły lub wzrosną o 300-500 zł brutto.

Ocena pracownicza

Zawarte porozumienie zawiera opis procedury oceny pracowniczej, która stosowana będzie w Avonie od 2023 r. wraz ze zobowiązaniem pracodawcy do informowania związku zawodowego o planowanych kryteriach branych pod uwagę przy ocenie.

System premiowania

Uzgodniono system informowania związku zawodowego o planowanych celach od których zależne ma być przyznawanie w Avonie premii oraz konsultacji wpływu planowanych celów na warunki pracy oraz zdrowie pracowników i pracownic spółki.

Normy jakościowe i produktywnościowe

Uzgodniono, że norma jakościowa pozostanie na poziomie nie wyższym niż obecny do końca 2023 r. oraz górne limity normy produktywnościowej w I i II kwartale 2023 r. Ponadto, pracodawca zobowiązał się do zlecenia i sfinansowania badania wydatku energetycznego na stanowisku operator LKZ, które zostanie przeprowadzone przez Centralny Instytut Ochrony Pracy.

Bilans sporu

Nie udało się natomiast wywalczyć wpisania procedury oceny pracowniczej do regulaminu pracy ani obniżenia norm. Przedstawiciele i przedstawicielki komisji IP w Avonie wskazują, że ze względu na długi czas trwania sporu, osiągnięte podwyżki nie są zadowalające dla załogi - równoległy wzrost cen i kosztów utrzymania sprawił, że zostały one w dużej mierze pochłonięte przez inflację.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.